MFKH 2022 headline

Katta

Česká republika

varhany, zpěv

 

Katta otevírá svou hudbou nové světy; ať už v kostele na tradičních chrámových varhanách, tak i mimo něj, na unikátním bílém nástroji, vytvořeném jí na míru. Její bílé varhany jsou elegantní a mimimalistické, přičemž Katta je nepřehlédnutelná: bosonohá varhanice, andělsky eterická i zemitě živelná. Její autorské skladby, ať už sólové či orchestrální stejně jako její sytý, vroucí hlas, přitahují pozornost. Svou interpretací si Katta získává posluchače mimo  rámec tradiční klasické hudby. Její koncerty jsou nabité energií a vzrušením. Před publikum předstupuje umělkyně, která je svá až do morku kostí.

Když na jaře 2016 vyšlo její průlomové album Organ Works „Veni Sancte Spiritus“, jako by se před námi otevřely dveře do hudby v srdci této umělkyně. Spolu se skladbami Bacha, Pärta či Messiaena nabízí toto album poprvé i její vlastní skladby, znějící jakoby ani nebyly z tohoto světa.

Jako klasická varhanice a cembalistka na sebe Katta v mezinárodním měřítku upozornila při koncertech s orchestry jako Anima Eterna (s dirigentem Josem van Immerseelem), Zurich Chamber Orchestra (pod taktovkou Sira Rogera Norringtona) anebo s Royal Flemish Philharmonic, Symfonickým orchestrem hl.  města Praha FOK či Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Vystoupila ovšem také na evropských multižánrových festivalech, například v rámci festivalu Struny podzimu (s americkým varhaníkem Cameronem Carpenterem).

www.kattamusic.com

 

Terezie Fialová