MFKH 2022 headline

Kvarteto Martinů

Lubomír Havlák – housle, Adéla Štajnochrová – housle, Martin Stupka – viola, Jitka Vlašánková – violoncello

Kvarteto Martinů se řadí mezi významné představitele české kvartetní školy.

V současnosti bylo hudebními kritiky (Gramophone, BBC Music Magazine, Classica, Harmonie) vysoce oceněno dvojalbum s kvintety Sergeje Tanějeva a nahrávka komorní hudby Petra Ebena. Hudební měsíčník Harmonie napsal: „Kvarteto Martinů patří nejen do elity české, ale i světové a hraje s neuvěřitelným entusiasmem a virtuozitou…“, francouzský časopis CLASSICA kvarteto hodnotil takto: „Kvarteto Martinů má velkorysé gesto… Dva smyčcové kvintety odhalují bohatství inspirace a svěžest, kterou interpreti zprostředkovávají ve svém moderním podání s bezkonkurenční elegancí.“
Během své bohaté hudební kariéry účinkovalo Kvarteto Martinů na prestižních koncertních podiích Evropy, Severní Ameriky a Japonska a spolupracovalo s rozhlasovými stanicemi BBC, Radio France, ARD, ORF nebo s Českým rozhlasem. Mimořádně objevná byla například jejich nahrávka tří Smyčcových kvartetů Františka Škroupa nebo nahrávka Hobojového kvartetu předního moderního amerického skladatele Elliotta Cartera . K posledním nahrávkám pro ČR patří Sonáta pro violu a smyčcové kvarteto Luboše Fišera s violistkou Jitkou Hosprovou.

V posledních letech se kvarteto též podílí na nahrávkách kompozic soudobých skladatelů z USA E. McKinleyho, S. Danknera, D. Posta, G. Huttera, stejně jako v nedávné minulosti dokončilo nahrávku 12 smyčcových kvartetů česko-amerického skladatele Tomáše Svobody, žijícího a tvořícího v Portlandu (Oregon). Kvarteto aktivně podporuje i realizaci děl českých současných skladatelů, z nichž některá jejich díla byla Kvartetu Martinů věnována.

www.martinuquartet.com