Předvánoční setkání u příležitosti slavnostního křtu CD z 10. ročníku, konané v Kutné Hoře 21. 12. 2017.

Kmotry CD se stali starosta města Kutná Hora Ing. Josef Viktora a marketingová ředitelka Raiffeisenbank Ing. Hana Kovářová.

 

CD si můžete objednat na stránkách vydavatelství LOTOS.

Jiří Bárta bohužel nemohl být na křtu CD osobně, poslal však hostům vzkaz, který přečetla ředitelka festivalu Alena Turková:

„Milí přátelé a fanoušci našeho festivalu,

jsem po resekci nemoudré osmičky nejen oteklý ale přímo legálně zneschopněný, dovolte mi prosím alespoň takto pár slov.

Jsem rád, že festival spěje k 11. ročníku a podle všeho program bude dobrý, vlastně mám pocit, že mimořádně dobrý, ale má vrozená skromnost mě brzdí v té mimořádnosti, takže slovy dnešní mládeže, bude to hustý.

Dnešní koncert a festivalové CD je ve znamení našeho miláčka klarinetisty Michela Raisona.

Poznal jsem ho téměř před dvaceti lety, byli jsme tenkrát mladí profesoři na letní akademii v Telči.  Mám ho pořád před sebou, zjev Jamese Deana, v koutku úst zapálenou davidoffku, v ruce podle okolností klarinet či sklenku vína, stále obklopen žákyněmi, kterým ochotně dává extra hodiny zvláště co se kontroly dechu týká, v tom jsou Francouzi šampioni, že ano. S jednou takovou nádhernou Islanďankou si hned po kurzech vyjel do Řecka, půjčil moped a na namydlené (doslova) silnici to položil, A tady končí můj poněkud žertovný úvod i první fáze Michelova života bonvivána. Michel je v komatu, život mu zachránil řecký chirurg rychlou trepanací lebky a je pak dlouhé měsíce udržován v umělém spánku. Navrací se do života pomalu, učí se znovu základní věci, hrát na klarinet však nezapomíná.

Nevím jestli je to tím, že Michel už byl tam na té druhé straně tunelu, ale jeho hra je prostě jiná, mimořádná, ve svých nejlepších výkonech hraje jako anděl, bůh i ďábel dohromady. A já jsem tak rád, že ho tu mezi námi máme a že to cédéčko je o něm.

A ještě malou poznámku, děkuji všem interpretům zvláště úžasnému cellistovi Lukášovi Polákovi a Terezce i našim třem dětem za pohotový náhradní program, děkuju Alence a Vám všem za to, že festival je a snad i dlouho bude.

Váš Jiří Bárta“

Na CD vychází skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Oliviera Messiaena, Geralda Finziho a Františka Kramáře – Krommera, které zazněly na koncertech v Kutné Hoře v kapli Božího těla (2017), refektáři Jezuitské koleje (2012, 2017) a chrámu sv. Barbory (2013). Nahrávky jsou v interpretaci klarinetisty Michela Raisona, kterému CD věnujeme. Dále hrají Ilya Gringolts, Jakub Fišer, Štěpán Ježek – housle, Karel Untermüller – viola, Jiří Bárta, Lukáš Polák – violoncello, Konstantin Lifschitz – klavír a další.

Wolfgang Amadeus Mozart: Kvintet A dur K 581 pro klarinet, dvoje housle, violu a violoncello (2017)

Olivier Messiaen: Quatuor pour la fin du temps, Kvartet na konec času (2012)

Gerald Finzi: Koncert pro klarinet a smyčce, op. 31 (2013)

František Kramář – Krommer: Kvartet pro klarinet, housle, violu a violoncello B dur, op. 83 (2017)

Obzory Kutnohorska: Článek „Koncert u příležitosti slavnostního křtu CD z dekády Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora